• İLETİŞİM: +90 236 715 57 33
Kby2p14l

SORU CEVAP

Our Blog post image goes here

VERİ DEPOLAMA

Veri Tabanları Önemi ve Kullanımı Amacı

Veri tabanları; büyük miktardaki bilgileri depolamada geleneksel yöntem olan ‘’dosya-işlem sistemine’’ alternatif olarak geliştirilmiştir.Telefonlarımızdaki kişi rehberi günlük hayatımızda çok basit bir şekilde kullandığımız veri tabanı örneği olarak kabul edilebilir. Bunların dışında internet sitelerindeki üyelik sistemleri, akademik dergilerin ve üniversitelerin tez yönetim sistemleri de veri tabanı kullanımına örnektir.Veri tabanları sayesinde bilgilere ulaşır ve onları düzenleyebiliriz. Veritabanları genellikle bireysel olarak satın alınamayacak kadar yüksek meblağlara sahip olmasına karşın; ücretsiz kullanıma açılan akademik veri tabanları da bulunmaktadır.

 • VERİLERİMİZİN ÖNEMİ?

  Birçok durumda programları tek başına hazırlanmış olabilir, ama komple bir paket olarak birlikte çalışan programlar yapıyı çok daha güçlü hale getirir. Birbirleri ile veri paylaşan çeşitli modüller ve program parçacıkları içeren paketler , çok popüler hale gelmiştir. Bu verileri tekrar girmek ihtiyacını azaltır ve kullanımı hatırı sayılır ölçüde basitleştirir.Bu zaman kazandırır sadece ama önemli ölçüde de veri tutarlılığı sağlar, hata olasılığını azaltır.
 • YAZILIM DİLLERİ SEÇİMİ?

  Bilgisayar , kullanıcıdan aldığı komutları işleyerek bilgi üreten ,işleyen ,saklayan ve kullanıcıya uygun şekilde ifade/sunum yapabilen elektronik aygıttır.Bilgisayarın verileri işleyebilmesi için icra edilecek işlemlerin doğru ve mantıklı sırada ve hiyerarşide bilgisayara verilmesi ,yüklenmesi gerekir.Bu işi kullanıcılar yazılımlar vasıtasıyla görürler.Bir yazılım (program) bilgisayarın donanım harici geriye kalan sanal kısmıdır.Komutlar programlama dilleri kullanılarak bilgisayarın anlayıp,kullanabileceği ve üzerinde gerekli işlemleri yapabileceği yazılımlara dönüştürülebilirler.
 • SSL SERTİFİLARI ve ÖNEMİ ?

  SSL sertifikalarının yetkili bir şirket tarafından onaylı olması, bu sitenin güvenilir olduğunu gösterir. Böyle bir siteye https:// olarak giriş yaptığınızda herhangi bir sertifika hatası almazsınız ve güvenle işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • WEB YAZILIM ve TASARIMI ?

  Web yazılım, web server olarak bilinen sunucu içerisinde olan yazılımların tümünü anlatan addır. Lakin benim bahsettiğim yazılım web sitenizde bulunmasını istediğiniz eklentilerin ve kontrollerin bütünü anlamını taşımaktadır. Örnek olarak bir web sitesiyaptırıyorsunuz, web sitenizde bir yönetim paneli olmasını istiyorsunuz... Yönetim için panele girdiğinizde, sitenin içeriğini değiştirebilmek, kullanıcıları kontrol edebilmek, yeni yazılar ya da sayfalar eklemek gibi özellikler olmasını istiyorsunuz... İşte bu noktada ihtiyacınız olan web yazılımdır. Web tasarım tek başına çok şey ifade etmez ama yazılım ile birlikte yapıldığında, kullanılabilirlik anlamında ekstra güçlü bir siteye sahip olursunuz. Web yazılım yapan kişilerle çalışmanız sizin için iyi olacaktır.
 • TEMA SEÇİMLERİ ?

  Tema siteniz için tutarlı bir görünüş sağlayan renkler, yazı tipleri ve dekoratif öğelerden oluşan bir dizidir. Bir sitede, kuruluşunuzun gereksinimlerine bağlı olarak görünüşünü hızlı bir şekilde değiştirebilmenize olanak sağlayan bir tema dizisi bulunur.
 • ÖZEL YAZILIM NEDİR ?

  Yazılım süreçlerini kısaltan ve şirket verimliliğini arttıran yazılımlardır. Muhasebe yazılımları, proje yönetim sistemleri, teklif yönetim sistemleri, ik sistemleri gibi çeşitli görevleri olan yazılımlardır. Bu tür yazılımlar şirket ihtiyaçlarına göre web yazılım veya mobil uygulama olarak geliştirilebilmektedir.
 • MAKİNA YAZILIMI NEDİR ?

  Makine geliştiricilerine tek ortamdan tam kontrol imkanı sağlamak üzere oluşturulan Sysmac Studio, yapılandırma, programlama, simülasyon ve izlemeyi basit bir arabirimde entegre eder.
 • MOBİL UYGULAMA NEDİR ?

  Günümüzde hemen hemen herkesin yanına almadan dışarı çıkamadığı smartphone ( akıllı telefon ), tabletler gibi cihazlara özel olarak kodlanmış ve tasarlanmış yazılımlara “Mobil Uygulama” denmektedir. Mobil uygulama kesinlikle mobil site ile karıştırılmamalıdır.
 • E-TİCARET NEDİR ?

  Elektronik ticaret; özellikle 1995 yılından sonra internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramı elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret olarak adlandırılır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır.
 • ONLİNE KREDİ KARTI KULLANIMI ?

  İnternetin Gelişmesiyle Birlikte Her Geçen Gün Binlerce Web Sayfaları Yapılmaktadır. Bu Web Sayfalarının güvenli E-Ticaret Tabanı İçerip İçermediğini Anlamak Oldukça Basit Bir Yöntemdir. Son Kullanıcı ( Tüketicilerin ) Konuyla İlgili Bilgi Sahipleri Olmaları , İleride Yaşabilecekleri problemleri ortadan kaldıracaktır.
 • SERVER SEÇİMLERİ ?

  Şirketle ilgili internette araştırma yapın, daha önce bu firmalarla iş yapmış kişilerin yorumlarını referans alın (kimi zaman karalama amaçlı yanlı beyanlarda yazılabilir, ancak genel olarak çok fazla şikayet almış bir firma güvenilir değildir, bunu unutmayın.
 • SEO ANALİZİ ?

  SEO analizi bu sektörde olmazsa olmazlardan birisidir. Arama motorlarının sektörünüz ile alakalı olarak web sitelerini nasıl ve ne şekilde değerlendirdiğini en iyi şekilde takip etmek ve buna göre çalışmaları şekillendirmek gerekiyor. Arama motorlarında web sitenizin ilk sıralarda çıkmasının en büyük yanlarından birisi de doğrudan ziyaretçi kazanacak olmanızdır. Bir web sitesi ziyaretçi kazanıyorsa ciddi anlamda maddi gelir de elde edebilir. Kısacası işin en başında olmazsa olmazlardan birisi sektör, rakip ve mevcut site analizidir.
 • ARAMA MOTORLARI ÖNEMİ ?

  Bu nedenlerden dolayı, herhangi bir arama motoru ile işbirliği içerisinde bulunduğunu beyan ederek, web sitenizi üst sıralara çıkartacağını belirten kişilerden uzak durmanız, akıl sağlığınızın yanı sıra cebinizin sağlığı açısından da faydalı bir karar olacaktır. Sürekli arama motorlarında reklamı çıkan SEO grupları da eğer, bu nedenle yani sürekli web sitelerinin reklamlarda çıktığını beyan ederek sizden ücret istiyorsa, bu kişi ve kuruluşlardan da uzak durmanız önemlidir. Çünkü bu durumun sizin web sitenize bir faydası olmayacaktır.
 • GÖRSEL TASARIMLAR ve ÖNEMİ ?

  Tasarımda ise zihinsel süreçlerin kullanımı ön plana çıkar. Çünkü tasarım zihinde canlandırdığımız biçimdir. Tasarım yaparken farklılıkları bulma, hayal kurma, sorgulama, yaratıcı düşünme, akıl yürütme gibi üst düzey zihinsel becerilerin önemi yadsınamaz.
 • HACKLENME KORUNMASI ?

  Bir web sitesi hazırlarken göz önünde bulundurmamız gereken birçok detay var. Genel olarak tüm webmasterlar sitenin teması, kullanıcılar tarafından rahat kullanılabilir ve erişilebilir olması, çabuk açılması ve bunun gibi detaylar üzerinde yoğunlaşıyorlar. Fakat en önemli olan konulardan birisi yani güvenlik hakkında birçok site sahibinin bilgisi dahi bulunmuyor. Şimdi bu güvenlik zaaflarına ve korunma yöntemlerine değinelim.